Marek Kondrat
polskiej kultury: Marek Kondrat – teatr, kino i wino
Kariera
W filmie zadebiutował w wieku 11 lat. Kinomani z mojego pokolenia pamiętają film Historia żółtej ciżemki z 1961 roku, w którym Marek zagrał chłopca o imieniu Wawrzek. Jako nastolatek wystąpił w filmie Między brzegami oraz w kultowym serialu lat 60. Wojna domowa.
Marek Kondrat pochodzi z artystycznej rodziny: jego ojciec Tadeusz i wuj Józef byli aktorami. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Po ukończeniu studiów przez rok pracował w Teatrze Śląskim, a następnie przeniósł się do Teatru Dramatycznego w Warszawie. Następnie pracował w Teatrze Nowym i powrócił do Teatru Dramatycznego. W latach 1992-1999 r. Marek Kondrat pracował w Teatrze Ateneum.
Aktor zagrał wiele wspaniałych ról. Miałem przyjemność oglądać go jako żołnierza, chirurga, sklepikarza i pana Peletiera w Jacques’u Fataliście Denisa Diderota (reż. Witold Zatorski) oraz jako Laertesa w Hamlecie Szekspira w 1979 r. (reż. Gustaw Holoubek).
About Us
Na wielu scenach teatralnych i w Teatrze Telewizji Marek Kondrat stworzył niezapomniane kreacje, które wzbudziły zachwyt krytyków i publiczności. Zagrał m.in. Piotra Wysockiego w Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Macieja Prusa, Hrabiego Szarmacha w Operetce Witolda Gombrowicza oraz Nerona w Teatrze Nerona i Seneki Edwarda Radzińskiego w reżyserii Jacka Ziembrzyskiego.
Historia
Kondrat zagrał w wielu spektaklach Teatru Telewizji: przede wszystkim w komediach Rewolwer i Mąż i żona Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Świderskiego, Kordian i Mazepa Juliusza Słowackiego w reżyserii Gustawa Holoubka oraz Emigranci Sławomira Mrożka w reżyserii Kazimierza Kutza.
Aktor występował na deskach francuskich teatrów, ale nie uważał tego za swój szczególny atut. W jednym z wywiadów powiedział: „Czuję emocjonalny związek z moją ojczyzną: nienawidzę jej tak bardzo, że ją kocham, albo odwrotnie. Utknąłem. Jest możliwość ucieczki, bo świat mnie kupuje, ale jestem tu z duszą, ciałem i całym moim nieszczęściem. I tutaj prawdopodobnie umrę, pomimo wszystkich moich marzeń o życiu w Toskanii”.
Kondrat bardzo lubił teatr, ale uważał, że więcej osiągnie w kinie. Jego zawodowym debiutem po studiach był film Koniec wakacji Stanisława Jędrzyka. Następnie zrealizował świetnie przyjęte Zaklęte rewiry w reżyserii Janusza Majewskiego, za które otrzymał nagrody magazynu Kino oraz Nagrodę im.
Aktor był uwielbiany przez znanych polskich reżyserów. W latach 70. i 80. grał w filmach Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego, Janusza Zaorskiego, Wojciecha Marczewskiego, Marka Koterskiego, Krzysztofa Zanussiego i Jacka Bromskiego. Stworzył niezapomniane obrazy „Smuga cienia”, „Lekcja martwego języka”, „Gorączka”, „Człowiek z żelaza”, „Danton” i „Dom wariatów”.
Masz pytania?
Zachęcamy do kontaktu.